Radca prawny a adwokat

W polskim systemie prawnym istnieją dwa popularne zawody. Mowa tu o adwokacie oraz o radcy prawnym. W związku z tym, że kompetencje osób wykonujących te zawody są niezwykle podobne sprawia to, iż często te zawody są mylone lub stawia się między nimi znak równości. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Zawody te różnią się od siebie.

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny zajmuje się sprawami z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego oraz cywilnego. Co ważne w tym zakresie może on reprezentować swojego klienta przez sądem. To co różnić ten zawód od zawodu adwokata to fakt, iż radna prawny nie może prowadzić spraw przed sądem z zakresie sprawa karnych i karnoskarbowych. Te dziedziny pozostają w gestii tylko i wyłącznie adwokata. Oprócz reprezentacji klientów przed sądami radcy prawni zajmują się także udzielaniem porad prawnych, opracowują projekty aktów prawnych oraz sporządzają opinie prawne. Co istotne radcy prawni mogą być także zatrudnianiu w formie umowy o pracę w przedsiębiorstwach.

Radca prawny do to doradca prawny

Zawód radcy prawnego niekiedy mylony jest z zawodem doradcy prawnego. Różnica jest jednak ogromna. Radna prawny to osoba, która nie tylko ukończyła studia prawnicze, ale także odbyła aplikację oraz zdała egzamin zawodowy. Tym czasem doradca prawny to osoba, która najczęściej posiada jedynie tytuł magistra prawa. Praca takiej osoby ogranicza się jedynie do udzielania porad prawnych oraz do sporządzania różnego rodzaju pism. Istotne jest także to, że każdy radca prawny wpisany jest na listę radców prawnych, która prowadzona jest przez Ministerstwo Finansów. Doradców prawnych na takiej liście nie znajdziemy.

Jak wybrać radcę prawnego?

Decydując się na wybór konkretnej kancelarii radcowskiej najlepiej jest kierować się doświadczeniem takiej kancelarii. Warto sprawdzić jak długo taka kancelaria działa na rynku. Sprawdzić można także opinie o konkretnej kancelarii lub konkretnym radcy prawnym. Takie opinie znaleźć można na wielu serwisach prawnych w Internecie. Znajdziemy je korzystając z wyszukiwarki po wpisaniu np. hasła „radca prawny Poznań„.